2021 Lojistik Ödülleri Jürisi

İlker ALTUN - Aysberg Basın Yayın İdari Direktörü

1960 yılında Samsun’da doğan İlker Altun, lisans eğitimini basın yayın alanında yaptı. İstanbul Üniversitesi’nde iktisat yüksek lisansı yapan Altun, aynı alanda doktoraya devam ediyor. 

30 yıla yakın süredir gazetecilik yapan İlker Altun, 1985 yılında Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) bünyesinde, uluslararası taşımacılık dergisi hazırlamaya başladı. UND’nin Sesi Dergisi’nin 195 sayısını hazırlayan Altun, 1994 yılından bu yana, kendisinin kurduğu Aysberg Basın Yayın San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde yayınlanan Kargo Haber, Intermodal, Kasa, Taşımacılık Rehberi, Aysberg tv gibi yayınları yönetiyor. 

27 yıldır taşımacılık ve lojistik sektöründe çalışan İlker Altun, 2004 yılından bu yana logitrans Transport Lojistik Fuarı’nı organize eden EKO Fuarcılık Ltd. Şti.’yi kurarak sektöre uluslararası bir fuar kazandırmıştır. Şimdi de şirketi ve fuarı dünya ligine taşıyan İlker Altun dünyanın en büyük ilk 10 fuarcılık şirketlerinden olan Messe Münih International ile ortak olarak EKO MMI Fuarcılık Ltd. Şti.’yi kurmuştur. 

Lojistik Ödülleri’ni de başlatan ve organizasyonunu üstlenen İlker Altun’un derlediği ‘Ben Demiştim’, Saffet Ulusoy’un biyografini içeren ‘Aklımda Kalanlar’ ve U.N RO-RO İşletmeleri’nin satış sürecine ışık tutan ‘Unutulmasın Diye’ isimli kitapları bulunuyor.

Nurten BERBEROĞLU - Aramedya Ajans Genel Müdürü

Nurten Berberoğlu, 1968 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul da tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini kazandı. Meslek hayatına 1987 yılında İstanbul’da vekil öğretmen olarak başlamıştır. Daha sonra iş hayatına 1992 yılında sigorta ekspertiz alanında hizmet veren bir şirkette ve ardından nakliye sektöründe faaliyet gösteren başka bir firmada satış -pazarlama ile alakalı görevlerde yer almıştır.

1998 yılında yayıncılık sektörüne geçen Berberoğlu, sektörün önde gelen birkaç reklam ajansında çalıştıktan sonra, 2006 yılında kendi şirketi olan Aramedya Uluslararası Yayıncılık Reklam ve Tanıtım Hizmetleri Ticaret Limited Şirketini kurmuştur.

2006 yılından itibaren meslek hayatına otomotiv sektörünün alt gurupları olarak bilinen binek araç (AUTOWORLD), ticari araç, (TİCARİ ARAÇLAR DERGİSİ )  tarım makineleri (AGROWORLD) ve Motosiklet (MOTOWORLD) olmak üzere  dört yayın ile uzun yıllar yayın hayatına istikrarlı bir şekilde devam etmiştir.

Berberoğlu, 2020 yılında girişimci vizyonuyla elektrikli ve hibrit araçlar ile alakalı Türkiye’deki ilk yayın organı olan ELEKTRİKLİ ARAÇLAR Dergisi’ni yayın hayatına geçirerek otomotiv sektörüne de öncülük etmiştir.

Çeyrek asırdan fazla bir süredir yayıncılık ve ajans deneyimi ile bu görevine halen devam etmektedir.

Turgut ERKESKİN - FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı

Turgut Erkeskin, 1964 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1980 yılında Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olmuştur. Eğitimini yabancı dil öğrenimi için bir süre yurt dışında sürdüren Erkeskin, 1985 yılında taşımacılık sektörüne girerek iş hayatına atılmıştır.

1985-1988 yılları arasında denizcilik ve taşımacılık sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarından birinin İstanbul’daki genel müdürlüğünde ve 1988 yılında aynı şirketin Romanya temsilciliğinde çalışmış olan Erkeskin 1988 yılında kendi şirketi olan Genel Transportu kurmuştur. 

2010-2016 yılları arasında Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Turgut Erkeskin, halihazırda UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu (FIATA) Başkanlık Divanı’nda Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. DEİK Lojistik İş Konseyi Başkanlığını görevini yürüten Erkeskin, taşımacılık ve lojistik sektörünü İTO Meclis Üyesi olarak 21 No’lu Taşımacılık ve Lojistik Komitesi’nde de temsil etmektedir. 

Evli ve iki çocuk babası olan Turgut Erkeskin ayrıca;

  • BALO A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği,
  • TOBB Ulaştırma–Lojistik Meclis Başkan Yardımcılığı,
  • FIATA Multimodal Taşımacılık Enstitüsü Denizyolu Çalışma Grubu Üyeliği, 
  • ECO Örgütü Lojistik Dernekleri Federasyonu ECOLPAF Kurucu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 
Vahap MUNYAR - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili

1958 yılında doğdu. 1980’de İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’ne bağlı Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu (Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi) bitirdi. Üniversitede öğrenciliği sırasında, 1978’de bir arşivde gazete keserek mesleğe ilk adımı attı. 1979’da Anka Ajansı’nın İstanbul ofisine geçti. 1980 yazında Ulusal Basın Ajansı’na (UBA) girdi. 1981’de yolu o yılın mart ayında ekonomi gazetesine dönüşen Dünya Gazetesi ile kesişti. Aynı yılın sonunda Tercüman Gazetesine geçti ve İstihbarat Servisi’nde 2.5 yıl muhabir olarak görev yaptı.

1984’te Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’ne muhabir olarak girdi. Hürriyet’te iken Başbakanlık Basın Yayın’ın bursuyla 6 aylığına İngiltere’ye dil eğitimine gitti. Dönüşünde (Mayıs 1987) yeni kurulan Söz Gazetesi’nin 4 yazı işleri müdüründen biri oldu. 6 ay sonra, gazetenin yayın hayatına başladığı gün ayrıldı. Aynı yılın kasım ayında geçtiği Milliyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde 5 yıl görev yaptı. Ekim 1992’de Hürriyet’e Ekonomi Müdür Yardımcısı göreviyle döndü. 4-5 yıl sonra Hürriyet Ekonomi Müdürü oldu. Bu göreviyle birlikte köşe yazılarına da başladı. 

Hürriyet Ekonomi Müdürlüğü’nü 15 yıl aralıksız sürdürdü. 2012’de kendi isteğiyle yöneticilik görevini bırakıp, sadece köşe yazılarına odaklandı. Halen Hürriyet’te ekonomi yazarı olarak görevini sürdürüyor. 2002 yılından bu yana yönetiminde bulunduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) halen Başkanvekili olarak görev yapıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medya ve İletişim Meclisi’nin kurucu başkanlığını üstlendi. 3 yıllık başkanlık görevini yürüttüğü Meclis’te halen Başkan Yardımcısı görevini sürdürüyor. Okan Üniversitesi Danışma Kurulu Üyeliği, Darüşşafaka Cemiyeti Danışma Kurulu Üyeliği, Malatya Eğitim Vakfı (MEV) yönetim kurulu üyeliği, Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Yüksek İstişare Kurulu üyeliği, Gülsan Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği, sosyal amaçla katkı vermeye çalıştığı görevler arasında yer alıyor.

Selçuk ONUR - Lojistik Ekipmanlar Dergisi Genel Müdürü

29 Aralık 1959’da Samsun’da doğdu. İTÜ Sakarya Meslek Yüksek Okulu Turizm İşletmeciliği 1983 mezunudur. Gazetecilik mesleğine 1986 yılında düzeltmen olarak girdiği ve 3 kez yeniden döndüğü DÜNYA Gazetesi’nde başladı. Burada; sayfa sekreterliği, muhabirlik, yurt haberleri şefliği, gazete editörlüğü görevlerinde bulundu. Yayına başladığı 2004 yılından 2010 yılına kadar DÜNYA bünyesinde yayınlanan haftalık denizcilik ve lojistik gazetesi PERŞEMBE ROTASI’nı yönetti. Ayrıca, DÜNYA’nın haftalık olarak çıkardığı Almanya baskısını 10 yıl (şu anda yayınlanmıyor) ve Hollanda baskısını ise 6 yıl o hazırladı.

DÜNYA Gazetesi’ndeki görevinden 2010 yılının nisan ayında ayrılan Onur, imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü olduğu www.lojiport.com, www.bustruck.net , www.fastenerturkey.com , www.havasahasi.net internet siteleri ile LOJİSTİK EKİPMANLAR ve BUS&TRUCK adlı dergiyi yönetmektedir.

Mesleki deneyimleri

1988-1990 Mobilya Dekorasyon Dergisi’nde Yazıişleri Müdürlüğü

2001-2002 Türkçe ve Almanca olarak yayınlanan Avrupa Türk İşadamları Birliği’nin (ATİAD)?aylık dergisinde genel yayın yönetmenliği ve TRADE POINT adıyla gene Almanca-Türkçe yayınlanan aylık ekonomi dergisinde yazı işleri müdürlüğü yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İstanbul Gazeteciler Derneği ve Ekonomi Muhabirleri Derneği üyesi olan Selçuk Onur, evli ve 1 kız çocuğu babasıdır.

Alper ÖZEL - UND İcra Kurulu Başkanı

Bu bölüm güncellenmektedir.

N. Fatih Şener - UND Başkan Yardımcısı

İşletme eğitimi sonrasında profesyonel çalışma hayatına otomotiv yan sanayinde adım atan Şener, askerlik görevi ardından Türkiye Kalite Derneği’nde (KalDer) göreve başladı. Bu görevini 1998 yılına dek profesyonel olarak, 1998-2009 yılları arasında gönüllü İcra Kurulu Üyesi olarak sürdürdü. Eş zamanlı olarak 1988 yılında kurduğu Pozitif Danışmanlık Ltd. ile özel şirketlere ISO 9000, ISO 14000 konularında danışmanlık yaptı, eğitimler verdi. 

Kamu ve Özel sektörde, “verimlilik-kalite”, yönetim becerilerinin geliştirilmesi ve hizmet kalitesine yönelik eğitim ve konferanslar verdi.

2001 yılı Şubat ayında UND’de göreve başlayan Şener, UND’nin yeniden yapılanma sürecinde İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak yönetim sistemini kuran ekibin liderliğini yürüttü. Bu çalışmalar sonucunda UND, 2002 yılında ISO 9001 Belgesi alan ve 2004 yılında ise, Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Sivil Toplum Kuruluşu oldu. UND’deki görevine ara vererek yüksek lisans için İngiltere’ye giden Şener, “İş Etiği – Business Ethics” konulu tez çalışmasını yaparken, Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TBCCI) danışmanlık görevini üstlendi (2004-2005) getirildi. 

2005-2006 yılları arasında UND’de İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Daha sonra başladığı Yönetim Danışmanlığı faaliyetleri yanında ilki 2005 ve 2007 yılında iki kez seçildiği TBCCI yönetim kurulu üyeliğini 2009 yılına dek sürdürdü. Nisan 2013’te ikinci kez getirildiği İcra Kurulu Başkanlığı görevini 2018 Şubat ayına kadar yürüttü. Şubat 2018 ‘de Netlog Lojistik Uluslararası Taşımacılık Başkanlığı görevine başladı. 

Bu görevi yanında halen 2017 yılında 3. Kez seçildiği TBCCI Yönetim Kurulu Üyeliği ve UND Başkan danışmanlığı görevlerini yürütmektedir. 

Celal TOPRAK - Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi 

Gazeteciliğe Ankara’da Son Havadis Gazetesi’nde başladı. İstanbul’da Türk Haber Ajansı ve ANKA’da mesleğini yapmaya devam etti. Ardından Akşam Gazetesi, Tercüman Gazetesi gibi bir çok gazetenin ekonomi yönetmenliği yaptı.

Daha sonra Cem Medya Grup Başkanı olduktan sonra Artı Bir Tv Grup Başkanlığını yaptı. TVEM televizyonunda program hazırlayıp sundu.

Meslek örgütlerinde ve sivil toplum örgütlerinde çalıştı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin genel başkanlığını yapıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde aktif bir üye olarak başladığı çalışmaları sonrası bu örgütün genel sekreterliğini yaptı. Halen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi…

Sektörle ilgili bir çok STK , Üniversiteler ve firmaların değişik konferanslarında konuşmacı ve yönetici olarak yer aldı.

Beş yıl İstanbul Aydın Üniversitesi’nde ve 6 yıl kadar İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ‘’Ekonomi Haberciliği’’ dersleri veriyor.

Yeni nesil tv olan Kanalekonomi.com webtv’de Genel Yayın Yönetmeni ve Gözlem Gazetesinin İstanbul Temsilcisidir.

Eğitim
Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.
İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda master yaptı.

Ödüller
Çok sayıda sendikadan çalışma dünyasına katkı ödülleri aldı.
Ekonomi ile ilgili çok sayıda sivil toplum örgütünden ödüller aldı.
Akdeniz Bölgesi’nde tarım turizmine ilişkin yazılarından dolayı yılın gazetecisi seçildi.

Ayşem ULUSOY - UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı

1972 yılında İstanbul’da doğan Ayşem Ulusoy, UTİKAD’ın Eylül 2021’de yapılan Genel Kurul Toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir.

1995 yılında Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine Türksped Uluslararası Nakliyat Tic. A.Ş. firmasında Kombine Taşımacılık departmanında başlamıştır.

2002 yılından beri aile şirketleri ATC Grup Uluslararası Nakliyat ve Ticaret Limited Şirketi’nde Genel Müdür olarak çalışmaktadır.

Psikodrama eğitimi almakta ve aktif olarak heykel sanatıyla ilgilenmektedir.

UTİKAD’ı temsilen Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesi’nde görev alan Ayşem Ulusoy, halen aşağıdaki görevleri sürdürmektedir.

  • FIATA Karayolu Çalışma Grubu Üyesi
  • CLECAT Karayolu Çalışma Grubu Üyesi


Ayşem Ulusoy, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve 1 çocuk annesidir.

Liste alfabetik sıralanmıştır.